PAROHIA BICAZ ARDEAL II

Istorie Martie 29, 2014

Biserica din parohia Bicaz Ardeal II se află in centrul comunei Bicazu Ardelean, localitate situată la poalele muntelui Ceahlău.

Această Biserică s-a zidit între anii 1937-1940 din piatră, având formă de cruce, cu 3 turnuri de la intrare pe același plan și aspect măreț de catedrală. Lucrarea se întrerupe între anii 1940-1945 din cauza războiului și a ocupației maghiare, lucrarea fiind reluată în 1946 și continuată până în 1957.

Primul hram este „Pogorârea Sfântului Duh” primit la prima sfințire a Bisericii în 1976 de către Preasfințitul Adrian Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, preot paroh fiind preotul Petru Buga.

În 1992 a primit al doilea hram „ Sfântul Nicolae” când s-a sfințit pictura Bisericii de către Preasfințitul Eftimie, Episcop al Romanului și Hușilor, preot paroh fiind preotul Gheorghe Mocanu. Trebuie știut faptul că de la început și până în 1948 această parohie și Biserică au aparținut de cultul Greco-catolic. În 1948 are loc un eveniment important și anume revenirea la Ortodoxie a tuturor credincioșilor care în 1700 fuseseră trecuți cu forța la cultul Greco-catolic.

Preoți slujitori. Din  anul 1937 și până în anul 1948 Parohia este păstorită de preotul Gheorghe Câmpeanu care se retrage în Ardeal fiind preot Greco-catolic. Rămâne în memoria enoriașilor ca fiind ctitorul Bisericii și cel care a adus proiectul din Ardeal. Între anii 1948-1951 au păstorit preoții Hârlav Ioan și Colceriu Dumitru care au revenit la Ortodoxie și au continuat lucrările la Biserică. Din 1951, timp de 4 ani până în 1955 a urmat ieromonahul Martinian scos din mănăstire în urma decretului dat de stat. În anul 1955 este numit preot paroh Petru Buga care s-a dovedit a fi un bun păstor de suflete, dar și un bun gospodar.

Era un preot popular, apropiat de oameni, iubea animalele, avea stupi de albine și iubea foarte mult florile. Este preotul care a păstorit cel mai mult în această parohie din 1955 până în 1989 când se pensionează  (34 ani de preoție în Bicazu Ardelean ).

Este numit apoi preot paroh Gheorghe Mocanu, care a păstorit această parohie din 1989 până în 1995 și s-a dovedit a fi un preot foarte iubit de oameni prin felul său de a se comporta și prin darul predicării cuvântului lui Dumnezeu. Rămâne în memoria enoriașilor ca fiind ctitorul picturii în Biserică. Urmează preotul Dumitru Păduraru în perioada 1995-2000 cu o realizare importantă și anume construirea unei noi case parohiale.

Din anul 2000 și până în prezent parohia este păstorită de preotul Toader Ropotoaia.

Realizările cele mai importante sunt:

- Casa de prăznuire între anii 2002-2004

- Lumânărarul și Troița de marmură din curtea Bisericii între anii 2008-2009